Nieuws uit het algemeen bestuur van 17 september
Op 17 september vergaderde het algemeen bestuur van Waterschap De Dommel. Dit is het nieuws uit de vergadering.
Ivonne van der Honing (PvdD) in het algemeen bestuur
Het algemeen bestuur heeft Ivonne van der Honing benoemd als nieuw AB-lid voor Partij voor de Dieren. Zij volgt partijgenoot Martijn Verhees op, die sinds maart 2023 als fractievoorzitter actief was in het algemeen bestuur.
Twee moties vreemd
Het algemeen bestuur besprak twee ingediende ‘moties vreemd aan de orde van de dag’. Dat zijn voorstellen over onderwerpen die niet op de agenda staan. Beide moties komen van Partij voor de Dieren en AWP voor Water, Natuur en Klimaat.
Motie over PFAS-verbod
In oktober 2024 nam het algemeen bestuur unaniem een motie aan met de oproep tot een landelijk PFAS-verbod. De indieners stellen dat het Rijk geen concreet plan of voornemen laat zien voor een PFAS-verbod. Dit ondanks herhaalde oproepen aan het Rijk. En de brandbrief van de Unie van Waterschappen om met een actieplan voor Nederland te komen. PvdD en AWP vragen het DB om juridische stappen voor te bereiden tegen het Rijk.
Het doel om een landelijk PFAS-verbod te bereiken, vindt brede steun in het waterschapsbestuur. De motie om juridische stappen voor te bereiden, is na stemming niet aangenomen.
Meer informatie over de motie over PFAS-verbod
Motie over PFAS- en staalslakken-gebruik
PFAS en staalslakken veroorzaken milieuschade en gezondheidsrisico’s. Komen ze in contact met grond- of regenwater, dan kunnen zware metalen in bodem en oppervlaktewater terechtkomen. Het waterschap heeft niet de bevoegdheid om zelf regels voor PFAS-gebruik en staalslakken op te stellen. Dat is aan het Rijk. Wel kan het waterschap bij eigen activiteiten en projecten proberen te voorkomen dat deze stoffen gebruikt worden. Dat vragen de indieners via deze motie. Ook roepen ze op geen nieuwe projecten te subsidiëren, waarbij materialen met PFAS of staalslakken gebruikt worden.
Het waterschap gebruikt geen staalslakken meer in eigen projecten, reageert het dagelijks bestuur. PFAS geheel uitsluiten is complexer. Het dagelijks bestuur vindt de motie niet uitvoerbaar.
Nadat het algemeen bestuur in meerderheid tegenstemde, werd de motie niet overgenomen.
Meer informatie over de motie over PFAS- en staalslakken-gebruik