Uitkomst onderzoek bypasses

Waterschap De Dommel heeft in 2025 onafhankelijk onderzoek laten doen naar het effect van ‘bypasses in beekherstelgebieden’. Aanleiding daarvoor was de lange natte periode van 2023-2024 die wateroverlast gaf. 

Onderzocht is of bypasses de (grond)wateroverlast in die periode hadden kunnen voorkomen of verkorten. Het antwoord op deze vraag is nee, concludeert Ingenieursbureau Witteveen+Bos na uitgebreid onderzoek in het Dommelgebied.

Het aanleggen van bypasses helpt in zulke extreem natte situaties nauwelijks om (grond)wateroverlast te verminderen. De oorzaak van de overlast lag in de extreme duur van de regenperiode, concluderen ze. Verder werkt het graven van zo’n extra geul vlak bij een beek structureel verdrogend. 

Het bypassonderzoek is onderdeel van een breder maatregelenpakket naar aanleiding van de wateroverlastperiode in 2023-2024. Dit voorstel ‘Nazorg calamiteiten 2023-2024’  wordt besproken in de commissievergadering van 28 januari. Op 11 februari neemt het algemeen bestuur een besluit in de AB-vergadering.